Det är inte fastigheter som är viktigast för oss, utan människor. Vi kände att det var dags för en ny framtoning som bättre reflekterar våra mål och värderingar. Därför har D. Carnegie & Co bytt namn till Hembla, och fått en ny hemsida.
Hur sorterar man soporna, vad gäller när man vill grilla, och hur gör man när man ska flytta? Här är våra tips och råd till dig som är hyresgäst hos oss.
Hemblas första solcellsanläggning är nu i full drift och förser ett av våra hus i Eskilstuna med fastighetsel. Ytterligare 13 anläggningar kommer att börja generera miljövänlig el under våren, och ännu fler planeras.
Vi satsar på socialt arbete för att öka tryggheten och livskvalitén i våra stadsdelar. Där spelar våra trygghetsvärdar en viktig roll.